baner1procent

sklep
Diabeciakowy sklep Krófka
Kupuj i Pomagaj!
Arrow
Arrow
Slider
%PM, %10 %660 %2014 %16:%października

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ

Do chwili wynalezienia insuliny samo rozpoznanie cukrzycy i nieuniknionego powikłania w postaci kwasicy, było wyrokiem . Podejmowano próby leczenia chorych ścisła dietą, ale to i tak doprowadzało do wyniszczenia organizmu a następnie śmierci.  Ludzie z takim „wyrokiem” często umierali w młodym wieku zanim zdążyli coś cokolwiek osiągnąć i mieć szansę bycia sławnym. Z tego powodu historia  z ludźmi  sławnymi w tle chorującymi na  cukrzycę rozpoczyna się po roku 1922 i zawiera niewiele nazwisk: Ella Fitzgerald, Marcelo Mastroianni,  Ray  Kroc (twórca McDonald !), Michaił Gorbaczow…

Cukrzyca nie zajmuje w świadomości społecznej pierwszorzędnego miejsca jak inne choroby z bardziej widocznymi oznakami. Chorzy  „po prostu „ zmagają się ze zwiększonym stężeniem glukozy we krwi,  a fakt, że często występuje u nich przedwczesna miażdżyca, neuropatia obwodowa, ślepota, niewydolność nerek, choroba wieńcowa czy zgon w młodym wieku  tak naprawdę nie jest zauważalny.  Młodzi chorzy i dzieci nie odbiegają wyglądem od osób  zdrowych. Są piękni, mają włosy na głowie, przystojni. Kiedyś powiedziano by o nich  : dorodni! Poza codziennym zmaganiem się z chorobą to nic im nie jest. Jeden z rzeczników Ministerstwa Zdrowia  powiedział, ze przesadzają z mierzeniem cukru i zabrali  dofinansowanie na paski do glukometrów!  Finansowo zabolało i psychicznie zabolało. Palce kłute po 10 razy dziennie nie zabolały, bo bolą cały czas….

Z tego powodu uważam, że Światowy Dzień Walki z Cukrzycą  jest potrzebny, a gdyby go nie było to należałoby go ustalić. Trzeba mówić o tych problemach otwarcie i głośno!! 

Jesteśmy teraz, dzięki  medycynie, bardziej otwarci, nie wstydzimy się publicznie wykonać koniecznych czynności przy mierzeniu cukru czy podania sobie insuliny obojętnie czy to przy pomocy pompy insulinowej czy też pena. Nie przejmujemy się kiedy ktoś niedouczony powie do nas : co ty ćpun jesteś? Potrafimy mu wytłumaczyć i nie uciekamy ze łzami w oczach.

Oznajmienie, że mam cukrzycę to trochę tak jak powiedzenie jestem od czegoś uzależniony!

Jestem uzależniony od insuliny! Bo bez niej przeżyję najwyżej rok!

Hej tam Człowieku rozumiesz?

Barbara Kucharska

Please publish modules in offcanvas position.

Nasz Serwis internetowy używa plików cookies do prawidłowego działania strony.

Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce bezpieczeństwa

Zrozumiałem