baner1procent

%AM, %06 %009 %2011 %01:%września

PORADY CODZIENNE

Kiedy zachorowała moja córka, pomyślałam sobie: im lepiej poznam wroga, tym łatwiej będę z nim walczyć. I to uniwersalna, jedna z najlepszych porad w cukrzycy, im więcej o niej wiesz, tym lepiej będziesz z nią żyć. Stąd potrzeba stałej edukacji zarówno rodziców jak i dzieci.

Pamiętajmy, że:

 

- cukrzyca to taki trochę francuski piesek: nie lubi zmian, źle znosi zmiany klimatu, stref czasowych, a czasem nawet i zmiany pogody! Należy o tym pamiętać szczególnie podczas wakacji i dopasowywać dawki insuliny bazowej lub długodziałającej.

- czasem możemy bardzo starać się prawidłowo wyliczyć posiłek, podać właściwie insulinę, a poziom cukru nie będzie zadowalający. Pamiętajmy, że nie przeskoczymy czasem emocji czy burzy hormonów u diabetyka. Trzeba za to spróbować rozpoznać, czy dany poziom jest efektem jakieś sytuacji, stresu albo ... czegoś nowego. Wniosek: cukrzyca zmusza do myślenia i kojarzenia faktów, czyli ma korzystny wpływ na nasz intelekt. 

- planując podróż za granicę dobrze jest poszukać w internecie, gdzie znajduje się najbliższy miejscu naszego pobytu szpital diabetologiczny. To nie jest trudne, wszak na cukrzycę chorują wszystkie dzieci świata.

- zmieniajmy codziennie (np.: rano przy śniadaniu) lancet w nakłuwaczu. Starsze dzieci niech robią to samodzielnie i niech stanie się to ich codziennym nawykiem! Opuszki palców szybko odwdzięczą się urodą i brakiem konieczności głębszego kłucia.

- używajmy wagi na co dzień. To nie boli! To nic nie kosztuje! To tylko chwila, która pozwala nam przechytrzyć chorobę i lepiej wyrównać poziom cukru we krwi. Stwórzmy sobie ściągi z ilościami WW i WBT pokarmów. Można powiesić je w kuchni np. na lodówce lub tablicy. Nam będzie łatwiej, a i dzieci z czasem same zapamiętają, który posiłek jak liczyć.

- uwaga na ... rutynę! Tak, tak! Szczególnie u osób, które używają penów. Czasem insulinę podaje się "odruchowo" a tu nie ma możliwości sprawdzenia, ile jej padano. I proszę nie pomylić penów z insulinami długo działającą i krótko działają, a proszę wierzyć, to się zdarza!

MO

Please publish modules in offcanvas position.

Nasz Serwis internetowy używa plików cookies do prawidłowego działania strony.

Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce bezpieczeństwa

Zrozumiałem