II Pediatryczna Akademia Diabetologii

W grudniu 2013 roku w Bełchatowie odbyła się II Pediatryczna Akademia Diabetologii.Przez dwa dni, tj. 6 i 7 grudnia  Hotel Wodnik na Słoku koło Bełchatowa gościło wiele wybitnych sław medycznych w dziedzinie pediatrii, diabetologii i endokrynologii, którzy przedstawili zagadnienia dotyczące praktycznych aspektów opieki nad dzieckiem chorym na cukrzycę.Program Akademii obejmował wiele paneli dyskusyjnych, wykładów oraz warsztatów.„P.A.D.” został zorganizowany przez Sekcję Pediatryczną Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Fundację „Pomoc Młodym Diabetykom”, był skierowany do lekarzy i zespołów terapeutycznych zajmujących się leczeniem dzieci chorych na cukrzycę.


Pediatryczna Akademia Diabetologiczna i towarzyszące jej warsztaty naukowe mają na celu, w ramach kształcenia ustawicznego, zapoznanie kadry medycznej z całej Polski z aktualnościami w leczeniu cukrzyc różnego typu oraz m.in. obsługą pomp insulinowych. W II „P.A.D.” wzięło udział 150 lekarzy i pielęgniarek.

Pediatryczna Akademia Diabetologiczna odbyła się w ubiegłym roku i otrzymała bardzo pozytywne opinie ze strony uczestników, dlatego postanowiliśmy to wydarzenie powtórzyć. Podobnie jak rok temu, również i tym razem skupiliśmy się na dyskusjach o cukrzycy typu I.     

Jest to choroba, od której niestety wakacji nie ma, ponieważ jest dożywotnia! Jest to schorzenie, które się dostaje od losu, nie wiadomo po co i trzeba sobie z tym jakoś radzić .

 MG 0453

Na „P.A.D.” przyjeżdżają specjaliści pediatrii i diabetologii z całego kraju. Spotykają się tutaj prelegenci, którzy dzielą się swoją wiedzą, spostrzeżeniami, badaniami z innymi lekarzami, chcącymi tego posłuchać. Konferencja skierowana jest nie tylko do lekarzy, ale także pielęgniarek, dietetyczek, rehabilitantów oraz innych ludzi ze świata medycyny. Nasze działania mają służyć integrowaniu się, tak dzieci chorych na cukrzycę jak i osób, które je leczą i wspomagają, czyli zespołów terapeutycznych .

Na tegorocznej Akademii po raz pierwszy zostały wręczone statuetki o wdzięcznej nazwie Pralinka za wyjątkowe serce i bezwarunkową przyjaźń dla naszych podopiecznych, odbyła się również promocja pierwszej składającej się z kilku części, książki p.t.: „Opowieści terapeutyczne”.

Pomysł opowieści terapeutycznych powstaje tak naprawdę w głowie każdego, kto zetknął się z chorobą ciężką i nieuleczalną, jaką jest cukrzyca. Bowiem pierwsze zderzenie z rzeczywistością jest niespodziewane i bardzo bolesne. W szpitalu, będąc z dzieckiem, rodzic otrzymuje materiały, które są mało zrozumiałe.

Refleksja przychodzi po jakimś czasie. Wtedy jest ten moment, w którym mówimy:

– brakuje materiałów, który powinien się pojawić w pierwszym momencie po usłyszeniu diagnozy!

I powstały …

 SLA0027

„Opowieści terapeutyczne” to zbiór opowiadań i innych form literackich, które napisali młodzi ludzie chorzy na cukrzycę lub osoby z ich najbliższego kręgu (rodzina, grupa rówieśnicza). Na kanwie tych opowieści powstałą książka, którą do ręki dostanie każde dziecko ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, po to, aby dowiedzieć się, że nie jest osamotnione w wojnie, do której właśnie wysyła Je życie, że dołączyło do istniejącej już armii walczących.

Fundacja poszerzyła zakres działań o młodzież, która studiuje, czyli zakwalifikowaliśmy młodych cukrzyków do 26 roku życia jako beneficjentów naszej Fundacji. Stąd efekty tego założenia: młodzież dostała pompy insulinowe i refundacje wkłuć! Podejrzewam, że gdyby nie nasze starania, tych pomp, ani refundacji by nie otrzymali, a łatwiej się z pompą żyje! 

Zapraszam na stronę internetową www.diabeciaki.pl po dalsze szczegóły odnośnie naszej działalności.

Od kliku lat zajmuję się pomocą w potrzebie skierowaną do osób dorosłych z cukrzycą różnego typu prowadząc tzw. „poniedziałki cukrzycowe” (Bełchatów, przy ul. Staszica 5c).

Piotrkowskie Centrum Zdrowia zaprosiło mnie do współpracy już na początku swojego istnienia.

Wraz z zespołem pielęgniarek wykonujemy badania przesiewowe w zakresie cukrzycy czy też chorób układu krążenia, badania poziomu cholesterolu całkowitego, hemoglobiny glikowanej. Osoby, u których stwierdzimy podwyższony poziom cukru dajemy nieodpłatnie glukometry, a tym osobom, które mają przestarzałe zamieniamy na nowe. Także nieodpłatnie.

Najbliższa akcja prozdrowotna odbędzie się w PCZ w dniu 1.03.2014r., w godzinach 10.00 – 13.00.

Serdecznie zapraszamy!

Accessibility