Sukces kadry i zawodników – Sportowy Obóz w Kleszczowie [FILM]

Sportowy obóz piłkarski dla dzieci z cukrzycą typu pierwszego zorganizowano po raz drugi. W tym roku odbył się w Kleszczowie i odbywał się pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przez tydzień grupa 15 chłopców w wieku 13 – 17 lat trenowała i poddawała się szeregom badań.

Kadra medyczna oraz wychowawcy zgodnie mówią, że bohaterami tego ważnego wydarzenia byli młodzi sportowcy. Nie tylko stać było ich na udaną współpracę i stosowanie się do wielu eksperckich zaleceń, ale również co istotne podołali temu niełatwemu zadaniu.

Pomysł zorganizowania obozu sportowego narodził się na koloniach, jakie Fundacja Diabeciaki corocznie organizuje. To doktor Andrzej Gawrecki zauważył duże zainteresowanie piłką nożną wśród chłopców, a to doskonała okazja, by badania miały miejsce poza lekarskim gabinetem.

Właśnie tutaj na obozie, pod kierownictwem profesor Agnieszki Szadkowskiej, były prowadzone badania naukowe dotyczące wysiłku fizycznego u pacjentów z cukrzycą. W badania zaangażowany był cały zespół. Obóz sportowy to także edukacja. Mgr Moniak Pietrzak na bieżąco edukowała naszych sportowców i korygowała błędy w insulinoterapii.Tego typu przedsięwzięcie jest wyjątkowe w skali kraju i jego efekty będą, na co liczą organizatorzy miały przełożenie w przyszłości i służyć będą innym sportowcom z cukrzycą typu pierwszego.

Na obozie nic nie było przypadkowe. Młodzi piłkarze trenowali pod czujnym okiem Piotra Sikory, trenera z Poznania. Celnych i wyjątkowo facho wych porad udzielał obecny na diabeciakowym zgrupowaniu profestor Zbigniew Jastrzębski, fizjolog. Nad odpowiednią dietą czuwał Mikołaj Szczepański, dietetyk.

Dzięki takim inicjatywom dzieci chore na cukrzycę typu pierwszego mogą dziś więcej, mogą np. uprawiać sport, co jeszcze kilkanaście lat temu było niemal niemożliwe.

Obóz był dobrze przygotowany i poparty wieloletnim doświadczeniem pracy diabetologów. Dziś każdy, kto zaanagażował się w jego organizację mówi o radości, dumie i satysfakcji z pracy z tak oddanymi idei ludźmi.

Do chłopców przyjechał Marek Kondraciuk obecnie dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Łodzi, a niegdyś uznany sportowy dziennikarz. Opowiadał młodym piłarzom na czym polegała jego praca. Udzielał wielu cennych rad i wskazówek. Już niebawem Fundacja Diabeciaki wyjedzie wraz z podopiecznymi na kolejny turnus rehabilitacyjny, a kolejny obóz sportowy już za rok.

Accessibility