Kampania informacyjno-edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia „Słodki, słodszy… cukrzyca!”

Szanowni Państwo,

Liczba osób żyjących z cukrzycą na świecie potroiła się w ciągu ostatnich 20 lat. Szacuje się, że na świecie w 2030 roku będzie 578 milionów diabetyków.
W Europie na cukrzycę choruje prawie 60 milionów ludzi, co stanowi8,9% populacji. W Polsce odsetek osób z cukrzycą jest na podobnym poziomie, w 2018 r. było ok. 3 mln chorych.
U około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nadwagę lub otyłość. Statystyki są zatrważające, otyły jest już co czwarty Polak!

Kampania informacyjno-edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia „Słodki, słodszy… cukrzyca!” prowadzona we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków ma na celu uświadomienie, jak dużo cukru spożywamy bezwiednie, czym go zastąpić i jak się od niego odzwyczaić.
Słodki smak jest naturalny dla człowieka, jest smakiem pierwszym, kojarzonym z miłością, bliskością. Bardzo łatwo można się od niego uzależnić i wpaść w pułapkę cukrową.

Na czym polega pułapka cukrowa i kto jest podatny na uzależnienie od cukru? – przeczytacie o tym Państwo w załączonym materiale.

Czym jest przekąska, a czym jest podjadanie? Dlaczego tak ważne jest, by nauczyć się planowania jedzenia i zakupów?

Odpowiedzi na te pytania udzieliły wczoraj w porannym bloku Pytania na Śniadanie TVP2 ekspertki – Marta Pawłowska Dyrektor Biura profilaktyki Zdrowotnej NFZ oraz Sylwia Gugała-Mirosz – dietetyk, ekspert portaluDIETY.NFZ.GOV.PL.
//pytanienasniadanie.tvp.pl/51211448/slodki-slodszy-cukrzyca-podjadanie[1].

Czy można zjeść deser bez cukru? Czy można odzwyczaić się od cukru?
TAK – mówi Anna Powierza w PnŚ w ramach kampanii „Słodki, słodszy… cukrzyca!”.
Kiedyś nie mogła przejść obok czekolady, dziś przygotowuje deser na bazie awokado + kakao i orzechów!
Zobaczcie //youtu.be/SDxZZqegZis

Polecamy Państwa uwadze spot Narodowego Funduszu Zdrowia „Nie przesadzaj, nie przesładzaj!” Link //www.youtube.com/watch?v=Ec_wxf67ptc.

Przypominamy również o kampanii NFZ #NieCukrz, której celem było uświadomienie Polakom, ile cukru zawierają napoje słodzone i popularne produkty spożywcze oraz jaki mają wpływ na nasze zdrowie -w załączeniu przesyłamy również kilka grafik do rozpowszechniania.
Warto propagować i informować!

Z wyrazami szacunku
Biuro Profilaktyki Zdrowotnej / Narodowy Fundusz Zdrowia / Centrala
02-528 Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30 / Tel. (22) 572 62 31
e-mail: malgorzata.skulska@nfz.gov.pl

Materiał edukacyjny 2 BPZ NFZ Słodki, słodszy… cukrzyca!

Poniżej materiał do pobrania

Accessibility