Niepełnosprawność i systemy jej orzekania – część 2
Proces uzyskiwania orzeczenia o niepełnosprawności
3. Kto orzeka?
- Powiatowe/Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności – jako pierwsza instancja. Wykaz powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności
- Wojewódzkie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności – jako druga instancja. Wykaz wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności
Orzeczenia o niepełnosprawności orzekają Powiatowe/Miejskie Zespoły do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Należy zwracać się do zespołu właściwego ze względu na adres stałego pobytu (jest to miejscowość w której zamieszkujemy z zamiarem stałego przebywania). Drugą instancją są Wojewódzkie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności – w nich można składać odwołania. Jednostki te działają na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
4. Kto wnioskuje?
- osoba zainteresowana, jeśli jest pełnoletnia;
- przedstawiciele prawni np. rodzice;
- w niektórych przypadkach Ośrodek Pomocy Społecznej za ich zgodą.
5. Kto może uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
- dzieci do 16. roku życia uzyskują orzeczenie o niepełnosprawności bez orzekania stopnia;
- osoby powyżej 16. roku życia uzyskują orzeczenie o niepełnosprawności, w którym ustalony jest stopień niepełnosprawności.
Zgodnie z ustawą, ustala się trzy stopnie niepełnosprawności powyżej 16 r. ż.::
- znaczny,
- umiarkowany,
- lekki.
6. Jakie dokumenty?
- wniosek,
- zaświadczenie lekarskie,
- kopia dokumentacji medycznej i innych dokumentów, które umożliwią orzeczenie.
Komisja orzeka na wniosek rodziców/opiekunów prawnych lub samej osoby zainteresowanej, jeśli jest pełnoletnia. Dla osób powyżej 16 roku życia określany jest stopień niepełnosprawności. Dokumenty najlepiej pobrać ze strony odpowiedniego zespołu orzekającego, mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. Niestety nie ma jednego wzoru obowiązującego w całej Polsce. Do wypełnionego wniosku dołączamy zaświadczenie lekarskie na specjalnym druku oraz kopię posiadanej dokumentacji medycznej.
WYPEŁNIENIE WNIOSKU
Każdy wniosek musi zawierać takie informacje jak:
- imię i nazwisko;
- datę i miejsce urodzenia oraz PESEL;
- miejsce zamieszkania lub pobytu;
- dane przedstawiciela ustawowego w przypadku dziecka;
- numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz numer PESEL;
- miejsce zamieszkania oraz numer telefonu;
- określenie celu, dla którego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia;
- dane, dotyczące sytuacji społecznej i zawodowej;
- oświadczenie przedstawiciela ustawowego dziecka o prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Przykładowe wnioski:
Każda komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności będzie wymagała przedłożenia odpowiednich dokumentów. Zazwyczaj należy dostarczyć:
- Kopię dokumentacji medycznej (poświadczone za zgodność z oryginałem – NIE notarialnie), takie jak historia choroby sporządzona przez lekarza prowadzącego, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne.
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (oryginał). Zaświadczenie musi wypisać lekarz, pod którego opieką znajduje się jest. Zaświadczenie ważne jest 30 dni – w tym czasie należy złożyć wniosek.
Jeśli złożone przez Ciebie dokumenty okażą się niewystarczające, zostaniesz pisemnie poproszony o ich uzupełnienie w określonym terminie. Nie doręczenie dokumentów na czas będzie skutkowało nie rozpatrzeniem wniosku.
Przykładowe zaświadczenie:
Dokumenty możesz zanieść osobiście lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru, jednak najlepiej złożyć komplet dokumentów wraz z wnioskiem osobiście. Na miejscu wszelkie kopie są wówczas poświadczone za okazaniem oryginałów.
PISMO O WYZNACZENIU TERMINU KOMISJI
Informację o terminie posiedzenia otrzymasz listownie w ciągu miesiąca od złożenia wniosku bądź dwóch miesięcy w przypadku skomplikowanych spraw. Zespół uprzedza jednak o tym, że sprawa będzie rozpatrywana dłużej. Zazwyczaj o terminie posiedzenia otrzymasz do 7 dni kalendarzowych przed komisją.
Do terminu rozpatrzenia wniosku nie wlicza się opóźnienia spowodowanego przez wnioskodawcę, np. okresu oczekiwania na uzupełnienie wniosku lub dokumentacji medycznej.
W przypadku ubiegania się o wydanie kolejnego orzeczenia, termin załatwienia sprawy liczy się od dnia następującego po dniu upływu terminu ważności dotychczasowego orzeczenia. W takich przypadkach wniosek należy złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.
Jeśli nie możesz dotrzeć na posiedzenie:
- Komisja wyznaczy nowy termin posiedzenia. Warunkiem jest usprawiedliwienie swojej nieobecności w ciągu 14 dni od dnia, w którym odbyło się posiedzenie.
- Może w wyjątkowych sytuacjach orzekanie zaocznie albo w miejscu przebywania dziecka/dorosłego na uznanie za niepełnosprawne.
- Komisja pozostawi sprawę bez rozpoznania.
Artykuł pochodzi ze strony: //oddechzycia.pl/pomoc-socjalna/orzekanie-o-niepelnosprawnosci-ogolne-zasady-2019/?fbclid=IwAR0qiWEi2TgiirSWFn-XaH-7eLnX7KfE9Q7zH-ZuWSLYcddLKsLuvY53GQ4 i tu jest także jego pełna wersja.