CHIRURGIA LASEROWA – Laser CO2

Zabiegi laserowe w Centrum Edukacji Medycznej „Pro Sano” w Łodzi

Kwalifikacja do zabiegu i wykonanie zabiegu dr Dermatolog Małgorzata Dominiak, dr Anna Pawlik.

Cena:
200 zł wizyta

Terminy:
11 stycznia 2024, godz. 14:00 -16:00, 18 stycznia 2024, godz. 15:30-17:00 i 24 stycznia 2024, godz. 14:00-17:00

W chirurgii laserowej wykorzystujemy laser CO2 o długości fali 10 600 nm. Laser CO2 to laser, którego światło jest niewidzialne, o długości fali 10,600 nm. Jego reżim pracy ciągłej (moc) wynosi 30-100W, impulsowej 10-600 mikrosekund i 0,25 J oraz częstotliwości do 1 kHz.

Światło lasera CO 2 jest bardzo dobrze pochłaniane przez wodę. Odparowanie wiązką światła laserowego – w zależności od głębokości i wielkości zmiany chorobowej może być wykonywane przy użyciu różnych trybów pracy lasera.

W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Zabiegowi towarzyszy zamknięcie naczyń limfatycznych i krwionośnych. Miejsce po odparowaniu następnego dnia pokrywa się powierzchownym brązowym strupkiem, który jest naturalnym opatrunkiem i nie należy go zrywać.

Zabiegi chirurgiczne laserem CO2

 • Usuwanie włókniaków,
 • Usuwanie naczyniaków rubinowych,
 • Usuwanie brodawek wirusowych (usuwanie kurzajek),
 • Usuwanie brodawek narządów płciowych (kłykciny kończyste),
 • Likwidacja niektórych znamion barwnikowych (tzw. pieprzyki),
 • Usuwanie tatuaże i niektórych blizn,
 • Usuwanie narośli skórnych,
 • Zamykanie naczyń krwionośnych do średnicy 0,5 mm,
 • Zmniejszanie krwawienia, przyspieszanie czasu gojenia ran, sterylizacja tkanki.

Stosujemy przed zabiegiem

Przed zabiegiem miejscowo podajemy preparat znieczulający. Jest to najmniej przyjemny etap zabiegu, szczególnie, gdy zmiany chorobowe lokalizują się w miejscach dobrze unerwionych (ręce, stopy, okolice płciowe). W przypadku bardzo powierzchownych nielicznych zmian (np. brodawki płaskie, naczyniaki rubinowe) znieczulenie nie jest konieczne – wówczas w trakcie zabiegu odczuwa się ciepło i delikatne pieczenie.

W trakcie zabiegu

Na usuwaną narośl lekarz kieruje promień lasera, który działa z niezwykłą precyzją. Wykorzystuje się przy tym dystans od miejsca zabiegu, gdzie występuje wysoka temperatura. Wszystko to zapewnia zabiegową  sterylność. W przeciwieństwie do innych metod (chirurgia lub kriochirurgia) w czasie zabiegu cały czas widoczna jest stopniowo odparowywana zmiana. Dlatego zakres zabiegu jest zawsze ograniczony do niezbędnego minimum.

Wskazani

Chirurgii laserowej mogą być poddani pacjenci w każdym wieku, również dzieci i kobiety w ciąży. Przy dużych zmianach zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli zachodzi konieczność wykonania rozległego zabiegu u małych dzieci (np. rozsiane brodawki na buzi) zabieg może być wykonany  w obecności anestezjologa stosującego odpowiednie znieczulenie. Usuwanie brodawek, usuwanie kurzajek, usuwanie zmian skórnych laserem CO2 to skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się niechcianych defektów z powierzchni skóry.

Przeciwwskazania:

 • aktywna infekcja w obrębie leczonej zmiany (bakteryjna lub wirusowa, np. opryszczka),
 • skłonność do keloidów lub blizn przerosłych (decyzję o postępowaniu podejmuje lekarz).

Po zabiegu

Po zabiegu pojawiają się niewielkie ranki, które można myć wodą z mydłem, powinno się je także dezynfekować preparatem zalecanym przez lekarza.
W przypadku większych ran zaleca się zakładanie plastra z opatrunkiem przepuszczającym powietrze.
Jeśli jest taka konieczność, powierzchowne strupki na twarzy i szyi można pokryć makijażem.
Proces gojenia trwa od kilku dni do 3-4 tygodni.
Bezpośrednio po wygojeniu ranek nie należy miejsc pozabiegowych eksponować na słońce czy solarium ze względu na ryzyko przebarwień świeżo utworzonego naskórka.
Zwykle gojenie jest bezbliznowe. Dzieje się tak, ponieważ miejsce poddane zabiegowi goi się przez ziarninowanie w przeciwieństwie do procesu nazywanego rychłozrostem, dzięki któremu zrastają się brzegi przeciętej mechanicznie skóry.

Czas zabiegu w minutach przy 1 zmianie
15

Znieczulenie
tak/nie

Chłodzenie po zabiegu
nie

Zdolność do pracy
tak

Ilość zabiegów w serii
1

dr dermatolog Małgorzata Dominiak

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2015 r. pracuję w Klinice Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej, gdzie zajmuję się leczeniem ostrych i przewlekłych chorób skóry. Jestem członkiem wielu towarzystw dermatologicznych (m.in. Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Academy of Dermatology and Venerology, International Demoscopy Society). Stale podnoszę swoje umiejętności na krajowych i międzynarodowych szkoleniach, aby być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi. Pracuję również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zajmuję się leczeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych: trądziku, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, chorób alergicznych, bakteryjnych i wirusowych. Jestem autorką publikacji w tym zakresie w czasopismach naukowych. Szczególnie interesuję się dermatologią dziecięcą oraz dermoskopowym badaniem znamion – szkolenia w tym zakresie odbywałam m.in. w Mediolanie i Brukseli.


CENTRUM EDUKACJI MEDYCZNEJ – Pro Sano
Leczenie chorób metabolicznych i zaburzeń odżywiania 

KONTAKT:
Łódź, ul. Bł. A. Pankiewicza 15
działamy: poniedziałek – piątek
godziny pracy: 10:00 – 20:00
telefon: 696 872 846

www.diabeciaki.pl/cem-pro-sano

Accessibility