Fakty i mity o cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która zyskała niechlubne miano epidemii wśród chorób niezakaźnych! Wokół niej narosło wiele mitów, które postaramy się obalić. Ale także sa pewne fakty, niezaprzeczalne, z którymi chcemy Was zapoznać.

Mit pierwszy:

– Mogę prowadzić kontrolę cukrzycy wyrywkowo…

Nigdy w życiu! Cukrzyca jest chorobą, którą musisz kontrolować 24 godziny na dobę i jesteś jedyną osobą, która jest z tobą przez cały czas!!! Pamiętaj o tym. Możesz się stać najwyższym autorytetem dla swojej cukrzycy. 

Mit drugi:

– Mam już 18 lat. Jestem dorosły i na pewno wiem co mam robić…

Ta myśl jest jak fatamorgana na pustyni! Miraż, zjawisko! Nie możesz pozbawić się przyjemności wizyt u swego ulubionego lekarza diabetologa! Bo kto cię doprowadzi do pionu, kiedy twoja hemoglobina glikowana jest duuużo za duża? Kto podpowie ile należy podać insuliny na kolejny kawałek pizzy?! Kto wreszcie się uśmiechnie i zapyta co u ciebie nowego?

W końcu znacie się już tyle lat!

Fakt faktem:

Cukrzyca jest chorobą.

Niektórzy patrząc na diabeciaka mówią: “tyle osób żyje z cukrzycą i dobrze” , “przecież to dziecko żyje normalnie, jak inni” albo zasłyszane osobiście “czy ty aby nie przesadzasz z tą cukrzycą???” Otóż, nie przesadzamy dbając o zdrowie diabeciaków! Cukrzyca jest chorobą, której nie widać, ale która co dzień dokłada ziarnko piasku do worka. Przed diabeciakami CAŁE życie i dlatego worek ten nie może im ciążyć.

Fakt drugi:

Dzieci też chorują na cukrzycę!

Fakt trzeci:

Diabetyk leczony terapią penową otrzymuje średnio dziennie 5 wstrzyknięć insuliny (dawki podstawowe i korekcyjne), co daje ok. 1825 zastrzyków rocznie! Do tego dochodzą ukłucia związane z pomiarem cukru – kolejnych 5-6 ukłuć dziennie! W te małe diabeciakowe paluszki! Kto zniesie tyle!

Fakt czwarty:

Diabetyk leczony pompą insulinową zmienia wkłucie podskórne średnio raz na 3 dni, co daje ok. 120 wkłuć rocznie! Jest różnica w ilości cierpienia, prawda? Między innymi dlatego lubimy pompy.

Niestety, ilość pomiarów poziomu cukru z diabeciakowych paluszków pozostaje co najmniej ta sama, a nawet jest większa. A nam pozostaje nadzieja, że w końcu ktoś wymyśli np. kolczyk mierzący cukier albo pomiar z oddechu – podobno już są próby.

Fakt piąty

Aby wykonać poziom cukru we krwi glukometrem Contour LINK potrzeba (podaję za firmą BAYER) ok. 0,6μl krwi. Jeśli użytkownik pompy insulinowej wykonuje ok. 8-10 pomiarów dziennie, przez cały rok, potrzeba do tego 0,6μl x 10 x 365 dni = 2,2ml krwi. Zatem tylko pół łyżeczki od herbaty krwi na rok wystarczy, aby kontrolować cukrzycę. Czy to tak wiele?

Fakt szósty

Insulina nie jest lekiem. Z cukrzycy nie można się wyleczyć. Insuliny nie można sobie dowolnie zastąpić inną np. tańszą (jaką tańszą???). Insulina jest hormonem niezbędnym człowiekowi do życia.

Accessibility