Hiperglikemia

Hiperglikemia – to przeważający stan, w którym znajduje się diabetyk. Inaczej nie miałby cukrzycy!

To nic innego jak stan podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Od tego zaczyna się choroba. Przebieg cukrzycy to ciągłe staranie o wyrównanie i obniżanie poziomu cukru, z wyjątkiem chwil hipo, ale tych jest zdecydowanie mniej i łatwiej je pokonywać.

A tak poważnie: o hiperglikemii mówimy przy podwyższonym lub wysokim poziomie glukozy we krwi, w chwili przekroczenia progu nerkowego, który waha się ok. 180mg%. 

Objawy hiperglikemii znamy chyba wszyscy. To:

  • nadmierne pragnienie
  • senność
  • apatia, “wycofanie”, zmęczenie,
  • płytki i kwaśny oddech, 
  • wymioty,
  • bóle głowy i w ostatnim stadium śpiączka.

Przy podwyższonym poziomie cukru (160 – 180 mg%) zaleca się wysiłek fizyczny. W warunkach domowych, szczególnie zimą, trudno czasem o to, ale od czego jest skakanka, gra w odbijanie balona czy taniec. Przy wyższych stężeniach należy podać dodatkowe korekcyjne dawki insuliny. Nie podejmuje się wysiłku fizycznego powyżej poziomu 250mg%. Pamiętajmy o podawaniu dużej ilości płynów (bez cukru naturalnie) najlepiej woda z sokiem ze świeżej cytryny. 

Wiele czynników może wywołać hiperglikemię:

za mała dawka insuliny — zjedzenie zbyt dużego posiłku — za mały wysiłek fizyczny — choroba — stres.

Najważniejsza jest szybka reakcja na podwyższony poziom cukru, nie wolno dopuszczać do pojawienia się kwasicy ketonowej, która bardzo szybko może przerodzić się w śpiączkę cukrzycową i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kwasica ketonowa daje o sobie znać, kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny i nie może bez niej użyć glukozy jako paliwa. Rozbija więc tłuszcze, aby wykorzystać je dla celów energetycznych. Po ich rozbiciu pojawiają się ciała ketonowe, których organizm próbuje się pozbyć poprzez wydalanie z moczem, ale niestety nie jest w stanie uwolnić wszystkich ketonów i te przenikają do krwi.

Objawy kwasicy to: duszności, oddech o kwaśnym oddechu, suchość w ustach, mdłości i wymioty.

Przy poziomie cukru 250, sprawdź obecność ciał ketonowych w moczu. Jeżeli wynik jest dodatni, NIE ĆWICZ, wysiłek fizyczny może spowodować, że poziom cukru we krwi wzrośnie jeszcze bardziej.

Przy bardzo wysokich poziomach cukru we krwi (>400 mg%) należy zwrócić się o pomoc fachową i hiperglikemię leczyć w warunkach szpitalnych.

Accessibility